Dolum Çeşitleri

Toz, sıvı ve taneli ürünlerin dolum işlemlerinin yapılabilmesi için çeşitli makineler kullanılmaktadır. Bu dolum makineleri dolumu yapılacak olan ürüne ve ürünün sıcak veya soğuk hangi şekilde yapılabileceğine bağlıdır. Ürün çeşidine bağlı olarak krem dolum, sıvı dolum, toz dolum, granül dolum, çuval dolum ve terazili dolum makinesi olarak 6 farklı kategoride dolum yapılabilmektedir. Gıda dolum makinelerinde makinenin ürüne temasının olduğu yerler hijyenik malzemeden üretilir. Gıda dolumunda hijyen her şeyden önce gelmelidir. Kullanılan makineler dışında ürünlerde kullanılan paket tarzları da farklılık gösterebilir.

Toz ve Sıvı Gıda Dolumu

Gıda dolumu yapıldığında, dolumu yapılan ürünlerin dış etkenlerden korunması gerekir. Ezilme, küflenme, nem gibi dış etkenlerden korumak için paketleme işlemi yapılmalıdır. Raf ömrünün uzun olması isteniyorsa oksijen emici dâhil edilerek gıdanın daha uzun süre dayanması sağlanabilir. Toz ve sıvı gıda dolumu yapabilmek için öncelikle paketlere dolum yapılacak olan ürünün miktarı belirlenmelidir. Paketleme yapılacak olan bir ürün bir araya getirilerek nakledilmelidir. Toz ve sıvı gıdaların fabrikada üretimle başlayan taşınma süreçleri, tüketiciye ulaşana kadar devam eder. Tüketicinin ihtiyaç duyduğu miktarlara göre paketleme işlemi yapılmalıdır.  Bu paketler tek kullanımlık olduğu gibi çok kez kullanılabilecek paketler de olabilir. Tek kullanımlık halde paketlenen ürünler, belirli miktarda ayarlanarak önce büyük poşetlere daha sonra ise koliye konularak taşınmaktadır.

Toz dolumu Türk kahvesi, pudra şekeri, toz vanilya, kabartma tozu, süt tozu, un gibi gıdalarda yapılır. Toz dolumu için farklı dolum makineleri vardır ve bu ürünlerin dolumu genellikle vida ile yapılır. Sıvı dolumu ise süt, ketçap, mayonez, bal, pekmez gibi gıdalarla yapılır. Sıvı paketleme makineleri kullanılır. Kullanılan bu makinelerin dolum bölümleri sıvı dolumu için uygun olmalıdır. Bazı dolum işlemleri, dolum yapılacak olan gıda sıcakken yapılmalıdır. Sıvı gıda dolumu yapılırken, toz gıda dolumunda kullanılan makineler kullanılabilir. Stick, yastık tip paketleme, şase paketleme bu makinelere örnek olarak verilebilir.

Tüketiciyi Bilgilendirme

Toz ve sıvı gıda dolumu yapıldıktan sonra, bu ürünler tüketiciye ulaşmaktadır. Tüketici, paketlemesi yapılmış ürün üzerinden gıda ile ilgili bilgilere sahip olabilmektedir. Paketlemenin üzerinde ürünün nasıl tüketileceği, son kullanma tarihi, gramajı ve gıdanın içeriğindeki maddeler belirtilir. Tüketici rahatlıkla ulaşabildiği bu bilgilerden sonra hangi ürünün kendisi için daha doğru bir tercih olduğuna kadar verebilir. Üzerinde gıda ile ilgili bilgilerin bulunmadığı paket ürünler tüketilmemelidir.

Gıda Pazarlama

Marketlerde tek bir gıda için farklı markalardan birçok ürün bulunuyor. Rekabet içinde olan bu markalar aradıkları müşteri sayısına ulaşabilmek için ambalaj tasarımlarıyla dikkat çekiyorlar. Konu pazarlama olduğunda markalar yaptıkları renk seçimleri ve farklı tasarımlarıyla ön plana geçmeyi amaçlıyorlar. Biz de Mucize Ambalaj olarak sizler için tek kullanımlık toz şeker paketinden 5 kilogramlık toz şeker paketine kadar farklı tasarımlarda ve farklı gramajlarda toz ve sıvı gıda dolumu yapabiliriz. Yaptığımız tasarımlarımız ve paketlemelerimizle sizi bir adım daha ön plana taşıyabiliriz.

Toz ve Sıvı Gıda Dolum Fiyatları

Toz ve sıvı gıda dolumunda, tüketicinin dikkatini çekecek ilk özellik ürün paketlemesidir. Küçük veya büyük her üründe etkileyici ambalajlar hedefteki müşteri sayısına ulaşmak için önemlidir. İhtiyaçlarınıza yönelik toz ve sıvı gıda dolumlarınızı, isteklerinizi göz önünde bulundurarak hijyen ve kalite kurallarına uygun şekilde yapabiliriz. Yaptığımız işin bilincinde olup siparişlerinizi eksiksiz bir şekilde zamanında tamamlıyoruz. Tüm paketleme işlemlerimizi Avrupa standartlarında gerçekleştiriyoruz. Fiyat ve teklif almak için bizi arayınız.

Sosyal Medya