Medikal Ürün Paketleme

Sağlık ve hijyen birbirinden ayrılması güç olan iki unsurdur. Medikal ürünlerin uygun şartlarda muhafaza edilmesi son derece mühimdir. Sağlık için üretim yapılan medikal ürünlerin steril bir biçimde ambalajlanması gerekmektedir. Ambalaj malzemesinin kullanımında yalnızca insan sağlığı için değil çevre açısından da hassas olunması gerekmektedir.

Firmamız Medikal ürünlerin steril bir şekilde paketlenmesini sağlamaktadır. Firmamız tarafından yapılan medikal ürün paketleme işlemleri el değmeden medikal paketleme makinası ile hijyenik bir şekilde yapılmaktadır. Paketleme işlemleri, medikal ürünler ve ilaçlara yönelik ambalaj çözümleri için uygun olan yarı otomatik ya da otomatik sistemleri kapsamaktadır. Medikal ürün paketleme işleminde kullandığımız her bir makine ve paketleme hattımız güvenilir işleyiş, tekrarlanabilirlik gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde tasarlanmıştır.

Kaliteli üretim uygulaması sistemi ile uyumlu tasarıma sahip paketleme işlemlerimiz, hassas ürünlerin tek başına ya da çoklu olarak farklı formatlarda esnek ve etkili bir şekilde paketlenmelerini sağlamaktadır. Bunun haricinde ambalaj çözümlerimiz ile ürün koruması, işlevsellikler, izlenebilirlik ve kaybetmeye karşı güvence sunmaktayız. Ayrıca çok katmanlı alüminyum filmler, sert ve yumuşak filmler gibi malzemeler de işlenmektedir. Böylelikle sterilizasyon yöntemlerinde geniş ürün yelpazesi kullanılmaktadır.

Medikal Paketleme

Medikal sektörde en temel unsur tıbbi malzemelerdir. Tek ya da çok kullanımlık setler, eldivenler, iğneler, şırıngalar, ameliyat önlükleri, hasta yatağı örtüleri gibi tıbbı malzemeler yer almaktadır. Tüm bu ürünlerin sağlıklı ve korunaklı olmaları için medikal ürün paketleme işlemleri uygulanmalıdır. Aynı zamanda kullanışlı olmaları açısından her birinin ayrı ayrı ambalajlanması gerekmektedir.

Üretim sürecinin uzantılarından biri olan ambalajlama ayı zamanda fazlası ile önemlidir. Ambalaj tasarımı ilk olarak depo ve stok verimliliğine etki etmektedir. Ambalajların görünümleri, kullanışlı olmaları, ürünü benzer kulvardaki rakip ürünlerden ayırmaktadır. Tüketici tercihlerini etkileyen medikal ürün paketleme işlemi, ambalajlama işlemleri ile ürünleri steril tutmaktadır.

Ambalajlama işlemi yapılırken göz önünde tutulması gereken bazı evreler bulunmaktadır. Ambalajı yapılacak olan medikal ürünlerin tesise getirilmesi, ambalajlanması, sterilizasyonu, paketlerin testleri, onay süreçleri ve ürünlerin sevkiyat planlamaları tüm iş akışlarını etkileyen unsurlardır.

Medikal Ambalajlar

Medikal ürünlerde kullanılan ambalaj çeşitleri genellikle folyo ve birkaç çeşit saf polimer türevi taşımaktadır. Bunların arasında PETG, şeffaf oluşu, mekanik kullanım için ve sterilizasyona uygun oluşundan en çok tercih edilen malzemeler olarak bilinmektedir. Medikal ürün paketleme ambalajındaki malzeme seçimi, genellikle üretici firmanın kullanmış olduğu sterilizasyon yöntemi ile doğrudan bağlantılı olmaktadır. Bunun yanı sıra tıbbi malzemelerin şekli de ambalajı etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Sert, keskin, sivri uçlu malzemeler içim daha kalın ambalaj malzemeleri ya da ek iç kılıflar kullanmak gereklidir.

Medikal ürünlerin, tek kullanımlık baskılı ambalajlar ile paketlenmesi medikal paketleme makinası ile firmamız tarafından yapılmaktadır. Medikal ürünlerin paketlenmesi ve steril ürünlerin paketlenmesi baskılı ambalajlarda en uygun fiyatla paketleme yapılmaktadır. Medikal paketleme için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Medikal Ürün Paketlemenin Önemi

Medikal ürünlerin steril özelliğini yitirmeden muhafaza edilmesi, hasta sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Medikal ürünler kesinlikle hava ile temas etmeyecek biçimde, hijyenik ortamlarda saklanmalıdır. Ayrıca her ürün için özel Medikal paketleme gerekmektedir.

Hastane, eczane veya medikallerde satışı yapılacak ürünlerin, üretiminden dağıtımına kadar geçen her süreç kusursuz bir ambalajlama ile gerçekleştirilmelidir.

Medikal Ürünlerde Sterilizasyon Seçenekleri

Sterilizasyon yöntemleri medikal ürünler için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Tüm sterilizasyon yöntemlerinde, sterilantların ürünü etkilemeyeceği malzemeler tercih edilmelidir. Sterilizasyon esnasında malzemeler parçalanmamalı, renk değişmemeli ve ürünü kesinlikle etkilememelidir.

Buhar ya da gaz içeren sterilizasyon seçeneklerinde, bu etkenlerin ürüne ulaşması için yeterli geçirgenliğe sahip malzemeler kullanılmalıdır. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak adına ambalajların istenilen standartlarda olduğunu deneme üretimleri ve laboratuar testleri ile kesinleştirilmelidir. Çoğunlukla gama ışınları ile yapılan sterilizasyon en hızlı ve etki yöntem olarak tavsiye edilmektedir.

Sosyal Medya