Gıda Ürün Paketleme

Gıda maddelerinin, üretildikleri alanlarda ve kısa zaman içerisinde tüketimi genel olarak mümkün değildir. Gıdaların üretildiği noktadan, farklı bölgelerde ve farklı zamanlarda tüketilmeleri için gıda maddeleri uygun bir biçimde paketlenerek muhafaza edilmelidir. Gıda ürün paketleme, gıdanın tüketiciye güvenilir bir biçimde ulaşmasını sağlayan, gıda üretim aşamalarının en önemli parçasıdır.

Sağlıklı beslenme adına her gün onlarca öneri sıralanmaktadır. Ancak bunların çok azında gıdanın tüketiciye ulaşacağı ana kadar geçirmiş olduğu süreçlere yer ayrılmıştır. Kısa bir örnek verecek olursa organik yaşam önerileri adı altında paylaşılan herhangi bir tarifte bileşenlerin her birinin besin değerleri ve faydaları ele alınmaktadır. Fakat o ürünün nasıl paketlendiği, hangi koşullarda saklandığı ya da tüketiciye nasıl ulaştığı konusunda yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Gıda ürün paketleme konusunda vereceğimiz bilgilerde sizlere sağlıklı beslenme, gıda tüketimi konusunda ambalaj ve paketlemenin önemi gibi konular yer almaktadır. Gıda ürün paketleme, gıda maddelerinin raf ömrüne etki etmektedir. Gıda ambalaj malzemeleri sayesinde değişik gıda ürünleri için uygun ambalaj materyali ve teknolojisinin seçimi mümkün olmaktadır. Gıda ambalajlama gıdanın raf ömrü yükseltmekte ve bu süre zarfında gıda kalitesi ve tazeliği korunabilmektedir.

Gıda Ürünleri Paketleme

Gıda ürün paketleme ürünü paketlerken sızdırmazlık olmadan önce içinde bulunan havayı tahliye etmektedir. Buradaki asıl amaç çoğunlukla kapta bulunan oksijeni çıkartarak gıdaların raf ömürlerini arttırmak ve daha esnek paket kalıpları ile ürünün daha az yer kaplamasını sağlamaktır.

Gıda ambalaj malzemeleri, gıdaları raf ömrü süresince dış etkilerden koruma, Gıdanın bütünlüğünü sağlama ve Gıda kalitesinin devamı için çok önemlidir. Ayrıca Gıda güvenliğini sağlama, içerdiği Gıda hakkında tüketiciye bilgi sunma içinde gerekmektedir.

Gıda ambalajları içinde kalan oksijen olabildiğince azaltılmalıdır. Bu sayede bakteri oluşumu sınırlanarak raf ömrü daha yüksek olacaktır. Son olarak gıda paketleme uçucu bileşiklerin buharlaşmasını engelleyerek, tadını dokusunu koruduğu gibi kuru ve soğuk havadan da koruyarak don yanığının önüne geçer.

Gıda Ambalajı Nedir?

Gıda ürünleri ile doğrudan temas halinde olan gıda ambalaj malzemeleri üretim aşamasında müşteriye ulaşana kadar gıda ürünlerini koruması için kullanılmaktadır. Gıdayı dış etkenlerden, bozulmalardan ya da içine yabancı maddelerin girmesini engelleyen ambalajın asıl amacı ürünü korumak, besin değerlerini koruyarak ürünü muhafaza etmek, üretim tarihi, parti numarası ve son kullanım tarihi gibi bilgileri sağlamaktadır.

Sağlık yetkilileri gıda ürün paketleme ürünlerinin güvenli bir şekilde korunmasını, taşınmasını ve sevk edilmesini sağlamak için gıda ambalajı kullanımını önermektedir. Firmamız gıda ürün paketleme için en çok vakumlu paketler, tetra pak kutular, plastik ambalajlar, karton koliler, dayanıklı ambalajlar, katmanlı ambalajlar ve meyve suyu kutuları gibi gıda ambalaj ürünlerini tamamen hijyenik ortamlarda üretmektedir.

Gıda Ürünleri Nasıl Paketlenir?

Gıdaları korunmak için çeşitli gıda ambalaj malzemeleri kullanılmaktadır.

* Gıda ambalajlama içim kullanılan malzemeler kağıt, metal, cam ve plastikten oluşmaktadır.

* Gıda ambalaj malzemeleri tamamen inert değildir ve migrasyon meydana gelebilir.

* Cam, metal, plastik, kauçuk, seramik ve kağıt gıda ambalaj malzemeleri gıdaya migrant geçişi, belirli gıda maddeleri ile temas halinde mümkün olabilmektedir.

Gıda ambalaj malzemeleri;

* Geçirgen olmayan gıda ambalaj maddeleri Metal, cam, seramik, alaşımlardır.

* Geçirgen olan ambalaj maddeleri Plastikler ve kauçuk

* Gözenekli ambalaj maddeleri ise Kağıt ve mukavvadır.

Gıda Ambalajlama

* Gıda ambalajlama da gıda, etkileşime girmeyecek materyalden yapılmış olmalıdır.

* Gıda ışığa karşı hassas ise ambalaj maddesinin ışık geçirgenliği düşük olacak şekilde gıda ürün paketleme yapılmalıdır.

* Gıda maddesi gaza karşı hassas ise, gıda ürün paketleme elemanı ambalaj maddesinin gaz geçirmezlik özelliği maksimum seviyede olmalıdır.

Gıda Paketleri ve Ambalajlarının İşlevleri

Doğru ve sağlıklı gıda ambalaj uygularını tercih etmeniz için ilk olarak ambalaj ve paketlemenin işlevlerini bilmeniz gereklidir.

Porsiyon Kontrolü

Herhangi bir gıda ürünün besin ve enerji değerinin kontrolü için, tüketilecek olan porsiyon bilgisine sahip olmanız gereklidir. Paketleme ve ambalaj sayesinde ürün ağırlığı, boyu ve porsiyonu konusunda bir standart sağlanmış olacaktır.

Fiziksel Koruma

Paketlenen ya da ambalajlanan gıdaların olası dış etkenlerden korunması önemlidir. Bunun için basınç koruması, darbe koruması, sıcaklık ve hava koşullarına dayanıklılık, bakteri ile küflerden korunma gibi işlevler yer almaktadır.

Bariyer Oluşturmak

Gıdaları su, buhar, oksijen ve toz gibi etkenlerden korumak için bariyer koruma işlevi görmesi ambalajlamanın temel esaslarından biridir. Bu nedenle bazı gıda paketleme işlemleri gıdaların raf ömrünü uzatmak için oksijen emici veya nem kurutucular barındırarak kontrollü bir atmosfer oluşturmaktadır.

Ürünleri Bir Araya Getirmek

Gıda ürün paketlemede ürünlerin daha kolay taşınmaları için küçük paketlerin daha büyük bir paket altında birleşmesi sıklıkla uygulanan bir yöntemdir. Aynı zamanda sıvı, toz ve granüllü gıdalar tüketilmek için bir araya getirilmeye ihtiyaç duyarlar.

Gıda Ürünlerini Pazarlama

Çoğu üretici firma ürünlerinin hedef kitleye ulaşmasını sağlamak için rakiplerinden ayrılan ve kendi markası ile özdeşleşen ambalaj tasarımlarına yönelmektedir. Bu noktada ise markaları daha çevreci ve doğa dostu bir tutuma yönlendirmek amacı ile bilinçli ve etkileyici satın alma politikası izlenmelidir.

Ürünlerin Güvenliği

Gıda ürünlerinin taşınması esnasında raf ömürlerinde oluşabilecek tüm sorunlar için, riskleri minimuma indirecek en büyük faktör paketlemedir. Ürünlerin herhangi bir şekilde açılmadıkları, orijinallik garantileri ve geriye dönük üretimleri, tedarik zincir ambalaj üzerinde kolaylıkla takip edilmektedir.

Sosyal Medya