Günümüzde ihtiyaçların ve ürünlerin çeşitliliği ile birlikte paketleme sektöründeki ürünlerinde çeşitliliği son derece yüksektir. Folyolu kese kağıdı bu paketleme türlerinden biridir. Doğal malzemelerden veya petrol türevi ürünlerden elde edilebilecek farklı ambalaj türleri üretilmektedir. Her ambalaj çeşidi farklı bir amaca yönelik olarak hazırlanmaktadır denilebilir.

Kağıt, karton, ahşap, cam, kompozit, metal ve plastik ambalajların yanı sıra polietilen tereftalat (pet), polivinil klorür (PVC), polipropilen (PP), polietilen (PE), yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE), düşük yoğunluklu polietilen (LPDE) ve polikarbonat (PC) ambalaj türleri bulunmaktadır.

Kağıt ve Karton Ambalajlar

Bitkilerin temel yapı taşı olan selüloz, glikoz moleküllerinin uzun bir zincir oluşturmasıyla oluşan polisakkaritte denir. Bitki ve ağaç kabuklarının işlenmesi elde edilen selüloz başta kağıt olmak üzere yapay ipek ve patlayıcı madde yapımında kullanılabilecek bir temel üründür.

Ambalaj sanayinde kullanım tercihi olarak öne çıkma sebebi; işleme kolaylığı, dayanıklılığı ve az yer kaplaması olarak sıralanabilir. Ayrıca, ekonomik bir ambalaj çözümü olması sebebiyle de tercih edilebilmektedir. Günümüz teknolojileri sayesinde, kalite ve gramaj çeşitliliğinin yanında baskı ve şekil çeşitliliği eklenmiştir. Hemen her ihtiyaca yönelik olarak kullanılabilmektedirler.

Kağıt ve karton ambalajların sertlik, patlama, koruma, nem ve su bariyer değerlerinin yetersiz kalabildiği durumlar için teknoloji marifeti ile ihtiyaca yönelik kağıt ve karton ambalaj türevleri üretilebilmektedir. Folyolu kese kağıdı bu paketleme türlerinden en çok tercih edilen dir.

Kompozit Ambalajlar
Kompozit ambalajlar ile farklı malzemelerin birleştirilmesi ile dayanıklılığı, esnekliği arttırmaktır. Kullanım amacına özgü olarak malzemelerin kendilerine has özelliklerinden faydalanılmaktadır.

  • Plastik-Alüminyum
  • Karton-Polietilen
  • Kağıt-Polietilen
  • Plastik-Kağıt-Alüminyum
  • Kağıt-Alüminyum

Şeklinde birlikte kullanılmakta olan kompozit ambalajlar ile tek başına bir ambalajlama türü ile elde edilemeyecek avantajlara sahip olunmaktadır.
Kompozit ambalajlar daha çok ev tüketim malzemelerinin ambalajlanmasında karşılaşılan yöntemdir. Toz, katı ve sıvı içeriklerin dış etmenlerden korunmasında başarılı bir iş çıkartırlarken, beraberinde baskı kaliteleri sebebiyle de farklı ürün kategorilerinde tercih edilebilmektedir.

Kese Kağıdı ve Folyolu Kese Kağıdı Kullanımı

Günümüzde bir çevre problemi olarak görülen plastik poşetlerin yerine yeniden daha çevreci bir çözüm olarak kese kağıtları gündemimize girmiş görünüyor. 29 Kasım 2018 tarihinde kabul edilen ve 10 Aralık 2018 tarihinde yürürlüğe giren plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin yasa düzenlemesi sonrasında daha uzun ömürlü kullanımı olan ürünlere dönüş gerçekleşmektedir. Bunların başında gelen bir başka çözüm ise kese kağıtlarına geri dönüştür.

Kese kağıdı bir taşıma ve paketleme aracı olarak daha genel ihtiyaçlara yönelik olarak kullanılmaktadır. Isısını koruması gereken ve gıda ile temasında problem olmayacak olan türleri ise folyolu kese kağıdı olarak kullanılmaktadır. Yoğunlukla sıcak yemeklerin, paket siparişler veya al götür müşteriler için servis edilmesine kadar geçen sürede ısısını koruması amacıyla gıda sektöründe yoğun kullanılmaktadır. Folyolu kese kağıdı sadece içerisine konulan yiyecek maddesinin ısısını korumakla kalmaz, servis edilmesine kadar sıvı içeriğin kaybını belirli ölçüler dahilinde önler. Isı ve sıvı içeriğin korunması sayesinde lezzetin korunduğu söylenebilir.

Folyolu Kese Kağıdı Çeşitleri

Kompozit bir ambalaj yapısında olan folyolu kese kağıdı iki farklı ana türe sahiptir;

  • İçeriden alüminyum folyolu kese kağıdı
  • Dışarıdan alüminyum folyolu kese kağıdı

Bu temel farkın kullanımda sağladığı faydalar farklılık göstermektedir. İçeriden alüminyum folyolu kese kağıdı içerisine konulan gıdanın sıcaklığı daha uzun süreli olarak korunmaktadır. Buna ek olarak alüminyum kısmın yemek sıvılarını korumada da daha iyi bir iş çıkardığı şüphesizdir. Öte yandan gıdanın direkt olarak alüminyum ile temasının sağlık açısından etkilerinin olabileceği düşünülmektedir. Bu sebeple, iç tarafı gıda ile temasa daha uygun olacak şekilde kağıt olan ve dış yüzeyi alüminyum folyolu kese kağıdı tercih edilebilmektedir.

Kese kağıdı üreticileri arasında lider durumda bulunan Mucize Ambalaj birbirinden farklı folyolu kese kağıdı çeşidi üretmektedir. Folyolu kese kağıdı, alüminyum folyolu kese kağıdı, renkli kese kağıdı ve gıda kese kağıdı çeşitleri en uygun folyolu kese kağıdı fiyatları ile üretilmektedir. Toptan folyolu kese kağıdı siparişleriniz için bizleri tercih edebilirsiniz. 

 

Sosyal Medya