Gıda sanayinde yaygın olarak kullanılan kağıt esaslı ambalaj malzemelerinin ana hammadesi, birinci odun selülozu ve ikincil atıkkağıt elyaflarıdır.Birincil maddeler çoğunlukla odundan elde edilmekte ve yaklaşık %40 selüloz %25-30 lignin, %25-30 hemiselüloz, %2 ksilan ve %3-5 vaks-reçine gibi maddelerden oluşmaktadır.

Selülozlar, üretilecek kağıt özelliklerine göre esmer ya da beyazlatılmış olarak üretilmektedirler. Hammadde kaynaklarına göre uzun ya da kısa elyaflı olmak üzere sınıflandırılmaktadır. Aynı zamanda elde edilme yöntemlerine göre de; sülfit-sülfat ve mekaniksel selüloz olarak adlandırılmaktadır.

Elyafların boyları ile mukavemetler arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Elyad boyu uzun olan selülozların mukavemet değerleri kısa olanlara göre sürekli daha yüksektir. Genellikle %100 uzun elyaflı selülozdan üretilen kraft liner, mukavemetinin yüksekliğinden dolayı oluklu mukavva sanayinde çok istenen kağıt türüdür. Atık kağıttan kazanılan elyaf ise ikincil elyaf olduğundan dolayı kaba kağıt, karton üretiminde ya da kartonların iç kısımalrında kullanılmaktadır.

Ambalaj Kağıt Çeşitleri ve Kağıt Esaslı Ambalajlar

Kağıt, ister ambalaj kağıdı olarak, ister karton veya oluklu mukavva olarak kullanılsın, gelişimini iki hedefte yoğunlaştırmaktadır. Bu hedefler çevre ve kullanım kolaylığıdır.

Kağıt esaslı ambalaj malzemelerinin ana hammaddesi kağıttır. Sargılık ve ambalaj kağıdı yapımında kullanılan kağıtlar çok çeşitlidir. Bunlar; glasin, sebze parşömeni, MG sülfit sargılama kağıdı, MG pelür, yağlı kağıt, kraft kağıdı olarak sıralanmaktadır.

Ambalaj kağıdı denildiğinde akla gelebilecek her madde bu başlık altında toplanmaktadır. Ambalaj kağıtlarını 5 grup altından toplamak mümkündür.

1. Sargılık kağıtları

  • Kraft kağıdı - Taklit kraft kağıdı
  • Sülfit kağıdı
  • Parşömen kağıdı (Pergament) - Şeffaf parşömen (Pergamin)
  • Hutpak kağıdı
  • Neme dayanıklı kağıtlar
  • İpek kağıtlar
  • Vaks kaplanmış kağıtlar
  • Plastik kaplanmış kağıtlar

2. Karton Kutular

3. Oluklu mukavva kutular

4. Viol

5. Polistirenli kutular

Sargılık Ambalaj Kağıtları

Gün geçtikçe kullanım alanları da çoğalan ambalaj kağıtları çeşitleri, kağıt çeşitlerinin değişmesi ile değişmektedir. İçeriğinde bulunan selüloz oranına göre ambalaj kağıtlarının dayanıklık oranları da değişmektedir. Sargılık kağıtlar da kendi içlerinde gruplara ayrılmaktadır. Bunlar ise şu sekildedir;

Kraft Ambalaj Kağıdı: Çoğunlukla iğne yapraklı yumuşak ağaçlardan, sülfat yöntemi ile elde edilen kağıt hamurundan üretilmiş, sülfat selüloz oranı yüksek ve dayanıklı bir kağıt çeşididir. Önceden sadece mimarlık, grafik tasarımcılığı gibi alanlarda kullanılan kraft ambalaj kağıdı, günümüzde neredeyse tüm alanlarda kullanılmaktadır.

Taklit Kraft Kağıdı: Genellikle sülfat kraft hamuru yanı artık (kırpıntı) kağıt hamurunun karışımı ile yapılmaktadır. Sülfat selüloz oranı düşük mukavemeti fazla olmayan bir kağıt olduğundan kraft kağıdı kadar dayanıklı olmamakla birlikte, ucuz olması nedeniyle, kraft kağıt yerine kullanılmaktadır.

Sülfit Ambalaj Kağıdı: Yumuşak ve sert ağaç karışımından yapılan, gramajı 35-300 g/m2 arasında değişen sülfit selüloz oranı yüksek, mukavemette orta ve ağartılmış bir kağıt çeşididir. Üzerine baskı yapıldığından daha çok küçük torba, poşet yapımlarında, etiket olarak ve folyo laminasyonlarda kullanılmaktadır. Kraft ambalaj kağıt çeşidine göre daha ağır olmakla birlikte dayanımları yüksek olan ve %100 selülozdan yapılan ambalaj kağıdı çeşitleri arasındadır.

Parşömen Kağıdı (Pergament): Çoğunlukla bitkisel parşömen olarak bilinmektedir. Bir metre karesinin ağırlığı 40-75 gr arasındadır. Saf sülfit selüloz kağıdının derişik sülfirik asit ya da çinko klorür çözeltisi ile muamele edilmesiyle elde edilmektedir. Bitkisel parşömen aynı zamanda yağ geçirmezlik özelliği bakımından da üstün bir özelliğe sahiptir.

Şeffaf Parşömen (Pergamin): Pürüzsü, tam ya da yarı saydam bir kağıt türü olduğundan, günümüzde transparan parşömen yapımı için sülfit, doğal sülfit ve kraft kağıdı pulpları kullanılır. Bu kağıt türü hem yağlı hem de tat ve kokunun korunması gereken maddelerin ambalajlanması için kullanılmaktadır.

Hutpak Kağıdı: Düşük grmajlı ve dayanıklı bir kağıttir. Daha çok meyve sebzelerin ambalajlanmalarında kullanılmaktadır.

Neme Dayanıklı Kağıtlar: Bu tür kağıtlar tamamen ıslandıklarında dahi, kuru haldeki dayanıklılıklarına oranla yaklaşık %30'unu koruyabilen kağıtlardır. Nemli koşullarda uzun süre özelliklerini koruduklarından genellikle balık ve et ambalajı olarak kullanılmaktadır.

İpek Kağıtlar: Metre kare ağırlıkları ortalama 20 g civarında olan ipek kağıtlar, kolay bir şekilde bükülebilir ve hava geçirgenliği çok yüksektir.

Firmamızın ambalaj kağıdı çeşitleri ürünlerine birkaç örnek verecek olursak;

Beyaz Sülfit Ambalaj Kağıdı: Esneyebilir ambalaj sektöründe kullanılan bu ürünümüz çoğunlukla gıda alanında tercih edilmektedir. İstenilen gramajda üretimleri gerçekleştirilmektedir.

Kahverengi Şamua Ambalaj Kağıdı: Bu ambalaj çeşidi ise gıda sektöründe poşetleme ve paketleme alanlarında kullanılmaktadır. Müşterilerin istekleri doğrultuda ve gramajda üretimi gerçekleştirilmektedir.

Yağlı Ambalaj Kağıdı: Yağa karşı fazlası ile dirençli olan bu ambalaj çeşidi gıda sektöründe en çok tercih edilen ambalaj kağıdı çeşididir. Poşetleme alanında kullanılmaktadır.

Sosyal Medya